budowa

Specjaliści w budownictwie

Kiedy przechodzisz ulicą i widzisz budowę nowego budynku, możesz pomyśleć, że zbudowanie czegoś innego wcale nie jest takie trudne. Tak naprawdę jednak, żeby zbudować nowy gmach, potrzebna jest praca i doświadczenie specjalistów z wielu dziedzin, z których budownictwo nie jest jedyną. Inną ważną dla inwestycji budowlanych dziedziną nauki jest geotechnika.

Na czym polega praca geotechnika? Jest to osoba, która jeszcze przed rozpoczęciem budowy nowego obiektu, dokonuje badań wstępnych gruntu, na którym ów obiekt powstaje. Kolejne etapy jego pracy, to badania, jakie mają miejsce już w fazie budowy. Bycie geotechnikiem nie jest łatwe – wymaga szczegółowej wiedzy geologicznej, fizycznej czy matematycznej. Inną osobą, która jest potrzebna do powstania nowego budynku jest specjalista od deskowania (czyli innymi słowy „szalowania”).

Deskowanie to rodzaj formy, która ma nadawać odpowiedni kształt mieszance betonowej. Deskować można ściany i dachy o konstrukcji szkieletowej, deskowanie jest również stałym elementem podczas budowy wszelki elementów w konstrukcji betonowej i żelbetowej. Oczywiście – specjaliści od deskowania czy geotechniki nie są jednymi osobami o specjalistycznej wiedzy, których wymaga nowoczesne budownictwo.

Warto od tym wiedzieć – zarówno wtedy, kiedy samemu planuje się (choćby najmniejszą inwestycję budowlaną), jak i wtedy kiedy samemu chciałoby się podjąć pracę w branży związanej z budownictwem. Każda budowla jest bowiem efektem pracy dziesiątek osób, o czym ludzie niezwiązani zawodowo z budowami mogą nie wiedzieć.

Dodaj komentarz